Facebook ČSSD BRNO - město Twitter ČSSD BRNO - město

Vítejte na webových stránkách ČSSD Brno-střed.

Najdete zde aktuální informace o našich aktivitách v Brně-střed a kandidátech ČSSD za Brno-střed.

 


Rekapitulujeme 100 dní existence ZMČ Brno-střed

Po 09.03.2015 21:25

ČSSD Brno-střed pokračuje v rekapitulaci uplynulých sto dnů zastupitelstva Brno-střed a koalice Žít Brno, Strany zelených, ANO a KDU-ČSL.

 

Chybí programové prohlášení rady

I po 100 dnech konstatujeme absenci programového prohlášení rady. Dvě z koaličních stran žádný program ani neměly, tudíž není jasné, jaké priority rada sleduje. Rada zřejmě žádné nechystá.

Chybí koncepce bydlení, školství a jiných oblastí

Námi kritizovaná absence programu se projevuje nejvíce v oblasti školství a bydlení, ale i v jiných oblastech. Práce ve školství je pro koalici zřejmě dokončena el. zápisem do školek a v oblasti bydlení rovněž nebyl jmenován žádný cíl. Slyšeli jsme pouze několik nereálných nápadů z úst starosty.

Nekritizujeme však pouze tyto dvě gesce - komise legislativní se sešla za celé období jen jednou a například v oblasti majetkové se koalice řídí doporučením rady města - raději nic neprojednávat.

Personální nestabilita

Personální problémy provází koalici v ZMČ od počátku. K personálním změnám dochází prakticky na každém jednání ZMČ a několikrát byly doplněny i komise rady. Členové komisí se střídají jako apoštolové na orloji a rada komise dále rozšiřuje o své straníky.

Na posledním ZMČ došlo k výměně dvou zastupitelů. Zůstává otázkou, z jakého důvodu rezignoval zastupitel RNDr. Hollan a proč následně funkci odmítla i RNDr. Gaillyová. Můžeme pouze spekulovat, zdali v hnutí neprobíhá mocenský boj, který by mohl vyústit například ve změnu starosty.

Transparentnost pláče

Hlavním „výrobním artiklem“ současné koalice měla být větší transparentnost radnice. Kromě on-line sledování pohybu starosty, které považujeme spíše za recesi, jsme neviděli nic. Ani tak jednoduchou věc, jakou je slíbené jmenovité hlasování z rady. Opoziční návrh přesunutí dotazů občanů na začátek jednání koalice zamítla, stejně jako zařazení informativních bodů.

Na posledním zasedání ZMČ jsme slyšeli vážný příspěvek bývalého vedoucího Hanáka o personální politice koalice. Členové Žít Brno evidentně nechápou způsob výběru pracovníků na úřednické pozice a nabízí je lidem bez výběrového řízení. Nepřítomnost tajemníka vše jen zhoršuje.

Třešničkou na dortu je blokování jednání kontrolního výboru. Předseda funkci zastává ve svém volném čase a i přesto je velmi aktivní. Koaliční zastupitelé však cíleně ochromují kontrolní výbor a nedemokraticky brání v jeho jednání.

Dlouhá jednání ZMČ

Současné ZMČ jedná několikanásobně déle, než minulé. Opozice byla obviněna z obstrukcí, avšak s tímto nemůžeme souhlasit. Hlavním problémem je špatné řízení jednání a často i nekvalita materiálů. Častokrát se vedou dlouhé diskuze kvůli neznalosti nových zastupitelů, se kterou ostatní mnohdy zbytečně polemizují ve snaze uvést problém na správnou míru.

Právní disputace jsou na jednání ZMČ velmi oblíbené, avšak probíhají téměř bez účasti radního Bártíka, který se už na pole práva pouští sporadicky. Místo toho se s ostatními členy Žít Brno věnují přispívání na Facebook. Vedoucí právního odboru je dlouhodobě nemocen, což ochromuje akceschopnost rady MČ.

Bc. Jindřich Zechmeister
zastupitel ZMČ Brno-střed