Facebook ČSSD BRNO - město Twitter ČSSD BRNO - město

Vítejte na webových stránkách ČSSD Brno-střed.

Najdete zde aktuální informace o našich aktivitách v Brně-střed a kandidátech ČSSD za Brno-střed.

 


ČSSD ke kauze jídelny ZŠ na ulici Kounicova

Út 17.03.2015 20:39

Vyjádření Tomáše Řepy, člena Komise pro školství RMČ, k proběhnuvší aférce jídelny ZŠ Kounicova 30 z tiskové konference dne 16. března 2015.

Vzhledem k tomu, že jsem členem školské komise, rád bych okomentoval tento případ i z mého pohledu. V tomto konkrétním případě je názor všech členů školské komise víceméně podobný a nebudu zde tedy začínat s lacinou kritikou školského odboru, protože na budoucím zlepšení se mohou podílet všichni zastupitelé a myslím, že to by uvítali jak děti navštěvující školní jídelny, tak jejich rodiče. Problém, který byl rozebírán především v Lidových novinách a MF Dnes od konce února se týkal kvality servírovaných jídel, kdy dva školáci nafotili, dali na facebook a okomentovali jídla z jídelny ZŠ Kounicova. Za normálních okolností by šlo asi spíš o klukovinu, ale vzbudilo to poměrně velký ohlas, tak je na místě se nad tím pozastavit. Paradoxně to může vést i k otevření oprávněné diskuze nad tím, jaká kvalita by měla být adekvátní za oněch zhruba 30 korun, které obědy obvykle stojí.

Protože komunální politiku chápu jako správu celé obce a minimálně snahu o řešení všech momentálních problémů v dané obci, tak v tomto případě chci jasně říct, že kvalita jídelen se rok od roku zvyšuje, velký vliv na kvalitu podávaného jídla má však jeho rozvoz, nejdříve je několik hodin udržováno ve stálé teplotě, rozvezeno a až poté podáváno na oběd. I toto konkrétní jídlo pochází původně z velkokapacitní kuchyně ZŠ Antonínská, se kterým jsou jinak rodiče obvykle spokojeni. Kdybychom chtěli toto změnit, tak by si to vyžádalo obrovské náklady na vybavení každé školy i vlastní kuchyní a nejen jídelnou. To je zatím nereálné.

Další podstatný fakt je, že kuchyně musí dodržet spotřební koš potravin, které musí pravidelně zařazovat. Jsou tam však často i potraviny, které nejsou mezi dětmi z nejoblíbenějších. Naopak ty nejoblíbenější, obligátně řízek s přílohou nebo špagety, patří mezi ty nejméně zdravé a nemohou se opakovat příliš často. Rezerva je dle mého názoru v pestrosti příloh, zeleniny a ovoce k jídlu navíc a také v další komunikaci s rodiči. Na tuto kauzu by se mohlo reagovat i tím, že se ředitelé škol více soustředí na komunikaci s rodiči a případně jim i navrhnou, co by se dalo za nepatrné navýšení ceny obědů nabídnout navíc a jestli by to i pro některé věčně nespokojené bylo adekvátní a smysluplné. I podle toho by se dalo snáz poznat, jestli nemají někteří z nich nereálná očekávání, ale nejsou ochotni se sami jakkoliv spolupodílet navíc, důležitý je racionální přístup všech dotčených. Kvalita jídla by samozřejmě mohla stoupnout i častějšími neohlášenými kontrolami české školní inspekce či hygieny. Závěrem chci říct, že doufám, že i negativní publicita, která se s tímto případem pojila, nakonec povede k dalšími zlepšení a změny v očekávání, co považujeme za standartní kvalitu ve stravování dětí nejen v městské části Brno-střed.

Mgr. Tomáš Řepa

zastupitel ZMČ Brno-střed